Yemanjá

Bohyně moří a oceánů

Yemanjá Orixá v Umbandě.

Yemanjá (čti Jemanžá) je bohyní moře. Je matkou všech, neboť z jejích slaných vod povstal veškerý život na zemi. Její síla je nesmírná. Oplývající nekonečným soucitem je schopna obejmout všechny své pozemské děti. Je velkou ochránkyní rodin. Ženy se na ni obrací pro podporu v mateřství a plodnosti. Kromě toho má však schopnost hluboce očistit veškeré nečistoty svým darem soli a obrovskou silou, která je skrytá v hlubinách oceánu.

Je jednou z nejmilovanějších orixás v celé Brazílii. 2. února, kdy je jeden z jejích svátků, se o tom každý může přesvědčit. V tento den se lidé houfně scházejí u oceánu, aby velkou matku uctili svými dary. Je zpodobňována jako krásná žena s plnými ňadry, dlouhými vlasy a často ozařovaná měsíčním svitem. Oděna v modrostříbrných šatech ozdobená mušlemi či hvězdicemi může vystupovat z moře nebo v podobě mořské panny proplouvá svým královstvím. V ruce často drží zrcátko (abebé), které odráží a proměňuje ve světlo vše, stejně tak jako slaná voda. 

Díky svým kvalitám mateřství a ochrany je v křesťanství ztotožněna s Pannou Marií. A také je považována za patronku rybářů a námořníků. K mamince Yemanjá se kdokoliv může obrátit s žádostí, aby mu v životě otevřela cesty k novým příležitostem nebo vyčistila negativní energie kolem něj. Stejně tak dokáže pomoci v oblasti ochrany nebo harmonizace emocí a záležitostech lásky. Nejoblíbenější listy a bylinky Yemanjy jsou levandule, jasmín, bílá růže, pomerančový květ a hortenzie. Jako obětiny k jejímu uctění je vhodné jí nabídnout též: sladkosti, šampaňské, orchideje a chryzantémy, spolu s modrými, růžovými či bílými svíčkami. To vše nejlépe přinesené k moři v sobotu.

Každý oriša má svůj charakteristický „aktivační“ pozdrav. Ten se při rituálech v terreiru či při práci s jeho energií na znamení úcty pronáší v úklonu a za doprovodného tleskotu.
Pozdrav pro Yemanju zní: „ODOCE YABA, MINHA MÃE!“