Caboclos

Duchové původních obyvatel Brazílie

Caboclos v Umbandě.

Caboclos (čti kaboklos) představují jednu z nejstarších linií volaných v Umbandě. Caboclové jsou duchové původních domorodých obyvatel Brazílie, ale také míšenci a všechny entity, které pracují s přírodními silami a věděním domorodých národů. Jejich pánem je oriša Oxóssi a stejně jako on jsou moudří bojovníci světla a oplývají znalostmi léčení skrze přírodu, listy, květiny, kořeny, zvířecí říši, vodu, oheň, zemi, vzduch, kameny ad.

Mezi nejznámější caboclos určitě patří cabocla Jurema. Jurema vlastní znalost hlubokého léčení a očisty. Je to velká bojovnice. Ona loví duše bloudící temnotou a ozařuje je světlem svého čistého srdce. V jejím království jurema přebývá také mnoho dalších pomocných bytostí astrálu.

Mezi ostatní známé caboclos patří kupříkladu caboclo Pena branca, Cobra coral, nebo také Tupinambá, jež je činný pod vyzařováním oriši Oxaly a Sete flechas, který pracuje s energiemi všech orišů.

Kdo se chce sblížit s energií caboclos, musí respektovat přírodu a být laskavý a pokorný ke všemu stvoření. Často můžeme caboclos vidět vyobrazené s lukem a šípem, čelenkami zdobenými peřím a jejich barvami jsou zelená, bílá, také spolu s červenou či žlutou. Svým působením nás caboclos mohou nasměrovat zpět na správnou cestu a inspirovat k akcím, které vedou k našim cílům. Přináší nám léčení našich zranění a pomáhají nám pustit vše, co nám brání jít životem dál. Nastolují rovnováhu. Učí nás lásce k přírodě, která nám dává obživu a je také naším domovem.

24. června je slaven svátek všech domorodých obyvatel Brazílie a dnem pro caboclos je stejně jako pro orišu Oxóssiho čtvrtek.

Pozdrav pro Caboclos zní: „OKÊ CABOCLO!“