Exu e Pomba Gira

Lidé z ulice

Exu a Pomba Gira v Umbandě.

Exus a Pomba Giry (čti pomba žiry). Jedni z nejrozporuplnějších průvodců Umbandy. Výraz Exu může označovat orišu (hl. v Candomblé) nebo druh průvodců (v Umbandě), kteří mají souladnou energii s orišou Exuem. Exuové a Pomba Giry se pohybují nejblíže našemu světu, pracují v temnotě s nejhustšími energiemi. Dokáží si poradit s veškerou negativitou a falší. Proto jsou zobrazováni jako lidé z ulice i různí podvodníčci, kteří znají všechny triky temného světa. Stejně tak však, jako ostatní pomocní duchové v Umbandě, i oni nám pomáhají projít nástrahami a čelit zlu. Jsou to velcí ochránci. Učí, jak se neztratit v iluzi světa.

Jedním z nejznámějších exuů je Tranca Rua. Tento exu je strážcem brány mezi naším světem a tím astrálním, udržující čisté průchozí cesty a je prostředníkem mezi lidmi a silami orišů. Další známou postavou je hráč Zé Pilintra, který pomáhá eliminovat negativní energie a najít cesty, kterými je dobré se v životě vydat.

Pomba Giry pak představují ženskou verzi exuů, nespoutané vášnivé ženy, které se mohou zobrazovat v podobě prostitutek a cikánek. Mnoho z těchto bytostí také pracuje kolem hřbitovů a pomáhají odvést ztracené duše z tohoto světa do světla. Tato linie přináší ochranu (i před černou magií), očištění od těch nejhrubších energií, ale také vášnivost a užívání si života plnými doušky za jakýchkoliv podmínek.

Jejich barvami jsou červená a černá stejně jako pro orišu Exua. Jsou ctěni především v pondělí.

Pozdrav pro Exu a Pomba Giru zní: „LAROYÊ EXU, LAROYÊ POMBA GIRA!“