Oxóssi

Ušlechtilý lovec a pán přírody

Oxóssi Orišá v Umbandě.

Oxóssi (čti Ošósi) je ušlechtilý lovec. Je pánem pralesa a všeho, co roste. Oplývá hlubokou moudrostí, která vychází z poznání srdce. Jeho princip učí ctít zákony přírody, zákony života.

Je mrštný a koncentrovaný. Je schopen se postarat o obživu, pěstovat a rozmnožovat, ale vždy v souladu s přírodou. Ochraňuje vše živé v pralese a je vůdcem duchů caboclos (původní jihoameričtí indiáni). Oblečen v zelené či světle modré nebo dokonce ve zvířecí kůži v ruce třímá ofá (luk a šíp) a iruquerê – ohon z ocasu vola, který zastrašuje eguny (duchové mrtvých).

Jeho den je slaven 20. ledna, na svátek svatého Šebestiána, který byl protkán šípy (symbol Oxóssiho) za pomáhání křesťanům a stal se patronem vojáků, střelců, hrnčířů a kartáčníků.

Oxóssi učí, jak být bojovníkem světla díky odvaze srdce. Oxóssi v sobě uchovává veškerou moudrost a porozumění přírodě. Jako král pralesa oplývá znalostí léčivých rostlin, a proto je povoláván i pro hluboké léčení. Je bojovníkem proti negativním energiím, co jsou v rozporu se životem a přímostí. Oxóssi je neohrožený, neboť ctí pravdu ve svém srdci, a to mu udává jasný směr jeho konání. Je to oriša, který je spojován i s poznáním, se znalostmi a učením obecně. Jako patron kreativity, tvořivosti, a tedy i umění, rozvíjí přirozenou zvědavost a touhu zkoumat nepoznané. Je svobodomyslný, potřebuje mít svůj prostor. Ví, jak se pohybovat v rušném prostoru, ale i jak být sám se sebou. Dokáže tak respektovat teritorium své i ostatních.

Na Oxóssiho se lidé obrací pro pracovní úspěch, příliv peněz, otevření cest v životě. Pokud chceme dát směr našemu životu a vyvíjet se k úspěchu, je vhodné požádat Oxóssiho o podporu. Oxóssi pomáhá zacílit naši energii a pozornost ve směru naší realizace. Umožňuje se napojit na vedení srdce, abychom mohli kráčet v souladu se životem a dosáhli jsme tak hojnosti a prosperity na všech úrovních. Přináší takové štěstí a hojnost, které nás podporují v dalším růstu. Oxóssi udržuje člověka ve střehu a zároveň ho učí s koncentrací lovce na svůj cíl se flexibilně pohybovat proměnlivými podmínkami života. Také nám může pomoci se odlehčit od všeho, co nás svádí z naší cesty a už nám neslouží.

Jeho rostlinami jsou: kapradina, dracéna, máta, levandule, rozmarýn. Když mu budete chtít nabídnout obětiny, je vhodné: zelené ovoce, meloun, hrozny, jablko, hruška, ale též kukuřice, kokos, melasa (nikdy však ne med!). Zapalujeme zelené či modré svíčky nejlépe ve čtvrtek. Oxóssimu se dají přinést obětiny i pokud pouze chceme vyjádřit vděčnost životu.

Každý oriša má svůj charakteristický „aktivační“ pozdrav. Ten se při rituálech v terreiru či při práci s jeho energií na znamení úcty pronáší v úklonu a za doprovodného tleskotu.
Pozdrav pro Oxóssiho zní: „OKÊ ARÔ, MEU PAI!“