Oxum

Bohyně sladkých vod a vodopádů

Oxum Orixá v Umbandě.

Oriša Oxum (čti Ošum), milovaná matka čistých sladkých vod, řek, vodopádů a pramenů. Ona učí plnosti v lásce. Lásce k sobě i k ostatním. Učí ocenit vlastní hodnotu a jak mít dobré vztahy. Oxum je archetypem mladé krásné smyslné ženy, která ví, co chce a vždy to dostane. Je to mocná čarodějka. Umí pečovat o sebe, a proto i o druhé. Je bohyní prosperity a hmotného i duchovního bohatství.

Její barvou je žlutá a zlatá. Proto je oděna ve zlatých šatech a zdobena zlatými šperky. Vskutku září. Obdivně se vzhlíží ve svém zrcátku, kdy se sebe nemůže nabažit. Své ženskosti a krásy. Oxum se nebojí své sexuality, naopak si ji užívá, a to bez hanby. Její krásou a plodností veškeré stvoření rozkvétá a probouzí lásku a úžas.

Oxum se svojí nadvládou nad vodami je matkou emocí. Ví, jak odplavit všechnu bolest skrze slzy. Ví, jak ukonejšit svojí sladkostí veškerá trápení. Má laskavé srdce. Její vody učí pohlazení a potěšení z dotyku. Když Oxum tančí, plně si vychutnává pohybů svého těla v rytmu pohupujících se vlnek. Oxum je i jemná a trpělivá. Všechno má svůj čas, protože vodu nemůžeme tlačit. Hasí všecku žízeň a její vody omývají a odnáší veškeré nečistoty do moře k matce Yemanjá.

Své svátky slaví jako různé aspekty Panny Marie 8. prosince či 12. října jako Naše paní neposkvrněného početí, jež je patronkou Brazílie.

Lidé se na Oxum obrací, aby přilákali prosperitu, peníze, novou práci, plodnost nebo lásku do svého života. Také je ochránkyní těhotných, zajišťuje hladký průběh těhotenství, dohlíží na matky a děti v jejich prvních letech. Je laskavá, však mocná, neboť chrání i před kouzly/černou magií a čarodějnictvím

Tuto orišu můžete uctít: žlutými růžemi, liliemi, slunečnicemi, šampaňským, růžovou vodou. Z ovoce jsou to: avokádo, zelené jablko, meloun, hruška, broskev a hroznové víno. Jejími bylinami jsou: rozmarýn, levandule, vodní hyacint, heřmánek, měsíček. Kdo chce do svého života vnést sladkost a radost, ať vylije sklenici medu do řeky. Jen je nutné med před tím aspoň trochu ochutnat, než ho oriše nabídneme. Pro Oxum je vhodné zapálit modré či žluté svíčky. Ideálním dnem pro to, jako pro všechny vodní bohyně (yabás), je sobota.

 Všechny obětiny je nejlepší pokládat v blízkosti řek, pramenů a vodopádů, aby energie Oxum mohla proudit do vašeho života.

Každý oriša má svůj charakteristický „aktivační“ pozdrav. Ten se při rituálech v terreiru či při práci s jeho energií na znamení úcty pronáší v úklonu a za doprovodného tleskotu.
Pozdrav pro Oxum zní: „ORA YE YEU, MAMÃE OXUM!“