Xangô

Král Orišů

Xango Orixá v Umbandě.

Xangô (čti Šango) je bohem ohně, hromů a blesků. Představuje krále orišů, nejmocnějšího z nich, archetyp vládce a spravedlivého soudce. Je to navíc charismatický muž…

Oriša Xangô je pevný a bezpečný, on definuje Boží zákon. Včetně zákona karmy. Jeho pevnost a hranice dávají prostor otevřít srdce a dodržovat zákon v lásce. Jeho láska je spravedlivá. Učí však i síle odpuštění, pochopení pro slabost. Boží pravda je nezpochybnitelná, stejně tak je Xangôva energie na tomto světě ztotožněna se skalami a kameny. Jenom se solidním základem a opěrným bodem lze najít rovnováhu. Díky Xangôvi a jeho podpoře, tak může zavládnout dobro a mír. Skrze Xanga přichází zvědomení skutečných hodnot v životě.

Xangô je mocná, charismatická osobnost. Je vášnivý a představuje archetyp mužného galantního svůdce, kterému žádná žena neodolá. Oplývá ladným pohybem a má smysl pro rytmus, který nadšeně uplatňuje na tanečním parketu a při hraní na conga. Oděn do svých barev červené a bílé třímá v ruce dvouhlavou sekeru Oxé, s níž trestá zloděje a lháře.

Xangô chrání všechny, kdo dodržují zákony, ale trestá ty, kteří narušují řád a rovnováhu. Nesnese nerovnost a klam. Je advokátem chudých. On představuje, jakou sílu má moc ve službě pravdě a srdci. Může nám pomoci hlídat integritu našeho charakteru. Lidé se na Xanga obrací pro zajištění síly a spravedlnosti. Xanga je vhodné žádat o pomoc pouze v tom případě, že jsme v životě spravedliví a poctiví. Pokud se k někomu chováte nespravedlivě, Xangô vám to zúčtuje. Jinak Xangô pomůže při soudním sporu, s penězi a prosperitou. S jeho pomocí člověku nic nebrání v cestě. Jako prototyp laskavého a upřímného partnera může pracovat i ve prospěch harmonických vztahů a lásky. Vzhledem k jeho smyslu pro spravedlnost si vždy za svůj zásah vyžaduje odpovídající energii. Jelikož jeho energie může být i vznětlivá, je vhodné ho tak pro začátek potěšit především upřímnými modlitbami a zazpívanými pontos nejlépe ve středu.

Jeho měsícem je červen, kdy slaví své svátky. 24. června jako svatý Jan Křtitel a 29. června jako svatý Petr.

Každý oriša má svůj charakteristický „aktivační“ pozdrav. Ten se při rituálech v terreiru či při práci s jeho energií na znamení úcty pronáší v úklonu a za doprovodného tleskotu.
Pozdrav pro Xanga zní: „KAÔ KABECILÊ, XANGÔ!“