Oxalá

Nejvyšší Oriša ze všech

Oxalá Orišá v Umbandě.

Oxalá (čti Ošalá) je nejvyšší oriša ze všech. Božský otec. Stvořitel lidí a vesmíru. Oriša víry, čistoty, života. Energie Oxaly představuje naši víru v Boha, naše vztahování se ke spiritualitě, a proto je jeho zástupcem z křesťanství Ježíš Kristus.

Ve své podobě Obataly, jako bílý král, představuje obrovskou tvořivou moc, kdy se slovo okamžitě mění ve skutečnost. V Oxalovi jsou spojeny oba aspekty jak otce, tak syna. Jako nejstarší oriša Oxalufã (otec) chodí sehnutý opírající se o svoji hůl opaxorô, která symbolizuje osu světa s holubicí na vrcholku. Je nositelem moudrosti, trpělivosti a míru. Oxaguiã (syn) je naopak mladý dynamický válečník třímající v ruce štít, meč a paličku na yamy. Pomáhá lidem čelit jejich každodenním bojům a v překonávání překážek. Udržuje naději a víru, že vše dobře dopadne.

Oxalá je z podstaty čistým světlem, na tomto světě symbolizovaný sluncem na nebi a bílou barvou. Je spojen s elementem vzduchu, který dýcháme. V čakrovém systému by měl co do činění se 7. čakrou.

Tím, že je to klidný oriša, je možné i pro začátečníka se pokusit o navázání kontaktu s jeho energií. Může přinést emoční rovnováhu, pomoc při důležitých rozhodnutích a zrání. Jako obětiny mu lze nabídnout bílé svíčky, bílé květiny, z ovoce: zelené hrozny, suchý kokos, zelený kokos, hruška, zelené jablko, meruňka, meloun, broskev. Z bylin jsou to: rozmarýn, bazalka, listy a větve palem, pomerančové listy, máta, meduňka, vavřín, bavlna, sléz bílý, majoránka a fenykl. Mohou se mu zazpívat i odpovídající pontos (modlitby). To vše je nejlepší činit v pátek či neděli. Jeho svátek, stejně jako v případě Ježíška, se slaví na Vánoce.

Každý oriša má svůj charakteristický „aktivační“ pozdrav. Ten se při rituálech v terreiru či při práci s jeho energií na znamení úcty pronáší v úklonu a za doprovodného tleskotu.
Pozdrav pro Oxalu zní: „OXALÁ BABÁ!“