Erês

Duše dětí

Eres v Umbandě.

S linií erês přichází jedny z nejčistších duší vůbec, a to jsou děti. Tyto duše, jež mají dětskou kvalitu, jsou nejblíže Bohu a připomínají nám, že všichni jsme děti Boží. Jsou ztělesněním čisté lásky a sladkosti. Dětské duše učí radosti, hravosti a že vše se nemusí brát tak vážně. Děti v nás znovu probouzí zvědavost a okouzlení krásami světa. Také jsou nevyčerpatelným zdrojem nápadů a kreativity. Přináší sílu přirozenosti a nevinnosti. Nabízí nekomplikovaný pohled na život a víru, že vše bude nakonec v pořádku. Přetékají energií, jen pozor, někdy neznají limity a mohou provádět různé taškařice. Skrze pohyb a hru odhazují nízké vibrace. Svým smíchem a nadšením léčí naši hořkost. Dětem prostě stačí, že jsou. Plně v přítomném okamžiku.

Duše dětí mají svého patrona v orišovi Ibeji – božských dvojčatech. Ta jsou považována za jedny z nejmocnějších orišů. Oni mohou zasáhnout do skutků kohokoli. Překonávají jakékoli překážky, a dokonce zvítězili nad smrtí. Jsou to velcí ochránci dětí, dvojčat a rodin. Patroni zrození a nových začátků. Traduje se, že vše, co je vykonáno pod mocí Ibejis, nemůže už žádný bůh zvrátit.

Barvami pro děti jsou světle modrá a růžová. Uděláte jim radost všemožnými sladkostmi a jejich oblíbenými květinami jsou jasmín, heřmánek a bílé růže. Jejich svátky jsou slaveny 27. září jako svatý Kosma a Damián nebo 25. října v podobě svatého Kryšpína a Kryspiniána. Den v týdnu jim zasvěcený je neděle.

Pozdrav pro Erês zní: „IBEJI!“